חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ - שרי שפרגל בקיש - הנהגת הורים יב'

"וַיִּגְדְּלוּ, הַנְּעָרִים, וַיְהִי עֵשָׂו אִישׁ יֹדֵעַ צַיִד, אִישׁ שָׂדֶה; וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם, יֹשֵׁב אֹהָלִים.
וַיֶּאֱהַב יִצְחָק אֶת-עֵשָׂו, כִּי-צַיִד בְּפִיו; וְרִבְקָה, אֹהֶבֶת אֶת יַעֲקֹב" (כ"ה, כ"ז-כ"ח).
חומש בראשית הפותח את התנ"ך מלא בפרשיות העוסקות בהתמודדות עם סוגיות חינוכיות ביחסים שבין הורים לילדים ובין אחים - קין והבל, יצחק וישמעאל, יעקב ועשו, יוסף ואחיו ועוד. חשיפת הדילמות החינוכיות האלו מאפשרת לנו ללמוד ולהשליך מהן לחיינו שלנו.
רבי שמשון רפאל הירש (1808-1888), רב ומחנך, לומד מגידולם של יעקב ועשו השונים באופיים "שיש לכוון את החניך בהתאם לדרכו המיוחדת לו בעתיד, ההולמת את התכונות והנטיות הרדומות בעמקי נפשו... התפקיד היהודי הגדול אחד ויחיד בעיקרו, אך דרכי הגשמתו רבות ורבגוניות, כריבוי תכונות האדם, וכרבגוניות דרכי חייהם."
על הכשל במבחן ההורות של יצחק ורבקה הוא כותב: "המושיב את יעקב ועשיו על ספסל לימודים אחד ובאותם הרגלי החיים, מחנך אותם כאחד לחיי לימוד ומחשבה, מובטח לו שאת האחד מהם הוא מקלקל… אילו העמיקו יצחק ורבקה לחדור לנפש עשיו… כי אז הגיבור שלעתיד לא היה הופך לגיבור ציד, אלא לגיבור לפני ה' באמת".
חשוב שנדע להשכיל להבחין בשונות הקיימת בין ילדינו ולכוון אותם בנתיב הייחודי המתאים לכל אחד מהם. שנקפיד להיזהר בהעדפה בין ילדים, באי הכלת ילד חריג שבראייתנו, אינו עונה בדיוק לציפיות שלנו או של החברה אליה אנחנו משתייכים. יכולת ההבחנה של הורים בשונות ובהבדלים בין ילדיהם, היכולת ללמוד להכיל ולתמוך, ולא לדחות, להדיר ולהעדיף ילד אחד על פני ילד אחר, היא התנאי המקדים לעיקרון החינוכי שקבע שלמה המלך: "חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה", (משלי, כב', ו').
שבת שלום וחודש טוב!

ארוחת בוקר עם המצטיינים
התלמידים שזכו באות הצטיינות לימודית וערכית דו שבועי (מד"שים) הוזמנו השבוע לארוחת בוקר עם מנהל בית הספר - הרב ליאור הלוי. התלמידים המצטיינים נתנו מעצמם, לא ויתרו והאירו פנים. יישר כח לכל מי שעמל, השקיע וראה פירות!

חג הסיגד
ביום חמישי התכנסנו לשמוע שיחה לכבוד חג הסיגד מפי הרב משה שאטה, חבר מועצת העיר רמלה. התלמידים למדו על קהילת עולי אתיופיה, ועל החג המיוחד בו הם כספו לירושלים.

נבחרת ביה"ס באולימפיאדת הפיזיקה
ברכת ישר כח גדול לתלמידינו היקרים שיצגו את בית הספר באולימפיאדה בפיזיקה של רשת אמי"ת: רועי גרוסמן, נדב בנימיני, יואב רוזנברג, אבישי כהן והלל עמיאל, ולמורה שמובילה את המגמה - מיכל ארליך.
האולימפיאדה התקיימה במטרה להכשיר קבוצת תלמידים שייצגו את הרשת באולימפיאדה העולמית בפיזיקה שתתקיים בקיץ הקרוב בארץ.
נדב בנימיני עלה לשלב הבא. כל הכבוד!

פוגשים תרבויות
ביום ראשון יצאו תלמידי ט' לפגוש תרבויות שונות במרחק נגיעה מאיתנו.
נסענו לרמלה, הכרנו קצת את עולם האיסלאם, הבטנו מבחוץ על כנסייה בה שהה נפוליאון, טיפסנו על המגדל הגבוה בעיר וראינו את מודיעין! ובסוף בסוף עלינו על סירות קטנות ושטנו בבריכת הקשתות. היה כיף!
יישר כח ליוסק'ה יוגב המורה לשל"ח על הובלת הסיור!

כיתה ז' מנהיגים!
קיימנו השבוע יום בנושא מנהיגות לשכבת ז כחלק מפרויקט שנת בר מצווה. הבנים הגיעו לנאות קדומים, ערכו סדנאות בנושא מנהיגות, הובלת צוות והתמודדות עם אתגרים.
מפגשי "כנפי רוח" עם ד"ר דוד אבודרהם יתקיימו בתאריכים:17.12 ו7.1.
המפגש הקרוב יעסוק בגבולות אפקטיביים בחינוך. שריינו את התאריכים!

הורים יקרים,
כחלק מהמגמה שלנו ליצור הפסקות פעילות בהן התלמידים ינצלו את ההפסקה גם לפעילות גופנית השגנו מהערייה מימון למכשירי כושר כדוגמת אלו שבתמונה. התשתית להתקנת המכשירים עולה כמה עשרות אלפי שקלים שאינם חלק מתקציב ביה"ס. הורים המכירים תורמים פוטנציאליים המעוניינים להירתם למטרה חשובה זו מוזמנים לפנות להנהלת בית הספר. בתודה מראש.

הודעות חשובות:
ביום שישי הבא,ח' כסלו (16.11.18) מגמת צילום של כיתות ח' וט' תצא לסיור צילום בירושלים מצורף בקישור חוזר להורים.
הורי שכבת יא: הרישום למסע פולין בעיצומו. מצורפים בקישור טפסי רישום שאותם יש להוריד ולמלא ולשלוח למשרד הנסיעות.
לשאלות ובירורים נא לפנות לרב שמוליק רוזנצוויג.

הורים יקרים, בקישור מצורף "אישור הורים כללי" שנתי לחתימתכם על מנת לאפשר לבנכם לצאת לכל הפעילויות החוץ בית ספריות המתקיימות מחוץ לבית הספר במהלך השנה. יש לחתום עליו ולהחזירו בהקדם למחנך הכיתה. הורים שטרם מילאו/ שבנם לא הביא את האישור למזכירות צריכים למלא ולהחזיר עד יום ראשון בבוקר.
בשבת הבאה תתקיים בע"ה "שבת ארגון" של תנועת בני-עקיבא, במהלך השבוע שיחרורים לתנועות הנוער יהיו בתיאום מחנך והורים באופן נקודתי בלבד.
ביום ראשון שאחרי שבת ארגון יתקיימו לימודים כדלהלן:
ז-ח כרגיל
ט-יא יום מנוחה משבת ארגון
יב -כרגיל.
להזכירם, אסיפת הורים פרטנית תתקיים ביום שלישי י"ט כסלו (27.11).

בברכת שבת שלום!
ליאור הלוי, ההנהלה וצוות בית הספר

 
בית החינוך אמי"ת מודיעין בנים ע"ש סתקר              עמק זבולון 4 מודיעין                   טלפון: 08-6497505                       פקס: 08-9301656