ניהול נכון של הזמן/נתנאל דיין

 

אחת הבעיות היותר גדולות שעומדות בפני כל אדם בימינו היא חוסר זמן.

אם אנו מדברים על התלמידים שכורעים תחת עומס לימודי של הרבה עבודות ומבחנים שהמורים נותנים בזמן כל כך קטן, ואם על ההורים שנקרעים בין העבודה,הטיפול בילדים, קניות לבית ועוד דברים רבים שההורים עושים בשביל משפחתם.

לכן, חשבתי לעצמי כיצד אני יכול לסדר לעצמי את הזמן בצורה טובה יותר על מנת להספיק את כל המשימות המוטלות עלי, והחלטתי לשתף אתכם במחשבותי ובכך לסייע לכם להשלים מטלות ואף למצוא זמן פנוי לתחביבים שונים:

 

רבים אומרים שבאמת אין להם זמן פנוי, ממש ממש אין להם שום רגע פנוי כדי לעצור הכל ולהתרכז במשימות שרצו להשיג. אני רוצה להתייחס לאמירה זו לפי שאני רואה מסביב ואף מרגיש בעצמי: לעיתים אנו יוצרים לעצמינו משימות שונות שיעסיקו אותנו על מנת שנוכל להתחמק מהעבודה האמיתית שמוטלת עלינו. רובנו מעדיפים להישאר באזור הנוחות שלנו במקום לקחת צעד אחת קדימה ולהגיד – "אני הולך לעשות את זה, לא משנה מה זה דורש".

וכך בעצם נוצרת אשליה של חוסר זמן, אך האמת היא שיש זמן פנוי, רק שאנו ממלאים אותו ב"משימות" לא נחוצות או פחותות בחשיבותן.

 

אתן לכם חמש רעיונות כיצד לסדר את הזמן שלכם:
1. יצירת משימות
2. תכנון נכון
3. קביעת יעדים
4. דבקות במטרה
5. כלים שיעזרו בדרך
 

 

1. יצירת משימות: חשוב מאוד להביא את עצמנו למצב שבו אנו רואים את התמונה המלאה של מה שמוטל עלינו, ויודעים לתרגם אותה למשימות מעשיות. פירוק רעיון לתתי משימות זו פעולה שגוזלת הרבה מאוד זמן אבל יחד עם זאת, יוצרת לנו סדר בראש ומכוונת אותנו למקום שבו אנו רוצים להיות. זאת אומרת לדעת את כול המשימות שלנו בראש ולחלק אותם לזמן הנכון ולכמות הנכונה.

 

2. תכנון נכון: תמיד תשאלו את עצמכם מה בא לפני מה? מה יותר חשוב ומה פחות. אחרי שתבינו מה הדברים היותר חשובים ומה הדברים הפחות חשובים, יהיה לכם הרבה יותר קל להתקדם. עליכם לשים את הדברים החשובים בהתחלה ואילו את הדברים שאתם יודעים שאתם יכולים לעשות אותם אחר אחר תשמרו לזמנים פנויים יותר או שתעשו אותם בזמן שיתפנה לכם בין עבודות.

 

3. קביעת יעדים: לכל דבר צריך להיות יעד. זמן משוער שנראה לנו מספיק בשביל לסיים את המשימה.

יכול להיות מצב שתהיה לנו משימה שהייתה שממוקמת בתעדוף גבוה יותר על פני משימה אחרת אבל בסופו של דבר נבחר לשים אותה במקום יותר נמוך רק בגלל שהיא יכולה לקחת הרבה מאוד זמן, זמן שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לבזבז. הכל מסתכם בסופו של דבר בשיקול אישי ובזמן שיש לנו להגיש את המשימה או בחשיבות שלה.
 

4. דבקות במטרה: לפני שעוברים לפרויקט הבא חשוב מאוד לסיים את הפרוייקט הנוכחי. עם כמות הרעיונות שרצים לנו בראש, קשה מאוד להתמקד רק בפרויקט אחד. יותר מזה, אחרי שעובר קצת זמן, קל מאוד להתחיל להזניח אותו, להגיד שנמשיך עוד יום כי היום הזה מאוד עמוס לנו או השבוע הזה.

אם הגעתם למצב הזה, קרוב לוודאי שתהיו לחוצים לעשות את זה על רגל אחת ולרוב זה יוצא לא מספיק טוב כמו שיש לך זמן.
 

5. כלים שיעזרו לך בדרך: לדוגמה חברים שיעזרו לך בעבודות ולמידה למבחנים חשובים או הורים שאתה צריך לעשות שיעורי בית וטיפה קשה לך.

ודבר חשוב לא פחות זה מחברת זמנים או הפלאפון שלך או המחשב האישי.

אתה פותח תיקיה ואתה מסדר לך את הדברים בכתב כדי שתזכור אותם ולא "תשכח אותם" ועוד כמה דברים שעולה לכם כרעיונות.

 

לסיכום, אם אתם רוצים להגיע למימוש היעדים, אם אתם מרגישים שיש לכם בלאגן בראש ואתם לא מצליחים לעמוד בקצב, אז הכתבה הזאת בישבילכם. נסו במשך תקופה ליישם את הרעיונות המובאים בה ותגלו כי יש לכם זמן פנוי רב!

 
 
בית החינוך אמי"ת מודיעין בנים ע"ש סתקר              עמק זבולון 4 מודיעין                   טלפון: 08-6497505                       פקס: 08-9301656