״חנוך לנער על פי דרכו״/יואל טובר
צילום: הראל גרנות

 

בית ספרנו עולה לא מעט לכותרות: תחרויות רובוטיקה, מנהיגות על גלגלים, פרוייקט "שמיים" ופוייקטים נוספים, אך בעיני הסיפורים הטובים באמת נחבאים אל הכלים, אלו הם הסיפורים של התלמידים הפשוטים שלא שומעים עליהם. יצאתי לסדרת ראיונות אישיים עם תלמידי שכבה י' אמי"ת מודיעין, תלמידים שמצטיינים בתחומים שאינם בהכרח לימודיים, אלה שיש להם חוכמת חיים שהלוואי והייתה להרבה מאיתנו. 

תכירו את רועי מלכיאל, מדריך בצופים הדתיים אחד האנשים הכי מצחיקים שתפגשו ודמות שאין מצב שאי פעם תשכחו. את ההדרכה בצופים משווה מלכיאל לעבודת כהן בבית המקדש ״זה עבודת קודש להיות מדריך״ מלכיאל אומר בביטחון, ״לחנך ילדים ולתת להם מסגרת זו עבודת קודש בשבילי ונותן לי הרגשת סיפוק בחיים, זה לדעתי אחד הדברים הכי חשובים שעשיתי בחיים והאמת היא שאני גאה בעצמי.״

 

כאשר שאלתי את מלכיאל מה החלום הכי גדול שלו לקח לו לפחות דקותיים לחשוב ונראה כאילו הוא לא סגור על עצמו אבל לבסוף ענה: ״למרות שזה נשמע דפוק, אחד החלומות שלי זה לפתוח בגיל עשרים פאב על הים שפתוח כל היום זה נראה לי כיף חיים, ובגיל 50 ככה הייתי רוצה להיות שר בכנסת ולשנות את הפורמט של הבגרויות בארץ.״ אנו רואים כי לאחר שיעשה את מה שהוא אוהב, רוצה מלכיאל להשפיע בתחום שחשוב לו- תחום החינוך.

 

הדמות האהובה ביותר על מלכיאל הוא שי חי מ"האח הגדול": ״שי חי אומר את האמת בפנים, אני חולה על זה".

ולסיכום שאלתי את מלכיאל מה המסר שלו לעם ישראל ״המסר שלי לעם ישראל זה אל תהיו סמרטוטים ותוותרו על העקרונות שלכם ותהיו אנשים שרק שמחים בחלקם,ותמיד תזכרו לא להוריד את הראש ליד מי שמרים את האף".

 

התלמיד הבא שאני רוצה שתכירו הוא רועי מאיר, רועי ממוצא נורבגי - גרמני ונכדו של ניצול שואה ומתנדב לעזור בתוכנית "אקדם" לאוטיסטים ובעלי מוגבלויות. רועי מרגיש שעבודתו באקדם היא חשובה ומספקת ביותר ״כל פעם שאני הולך לאקדם ופוגש את חניכי המדהימים אני מרגיש שאני סוג דמות אח בשבילהם ואני שמח שאני שם לעזור להם".

 

החלום הכי גדול של מאיר הוא להיות מנהל בחברת היי טק ״תמיד רציתי להיות הבוס...ואני גם חולה על מחשבים אז היי טק זה בול בשבילי". הדמות לחיקוי של מאיר זה הרב עובדיה יוסף ״אני רוצה להיות איש גדול בתורה כמעט כמוהו, אני לא היחיד שמעריץ אותו, הוא הדמות שאני הכי אוהב ושבעזרת ה' יהיה לי יום אחד מעלות כמו שלו היה".

המסר של מאיר לעם ישראל הוא ציטוט מספר קהלת: ״שלח לחמך על פני הימים כי ברוב הימים תמצאנו״. אסביר לכם איך אני מבין פסוק זה: כדאי לשלוח את הלחם על פני המים, כי הדגים יאכלו את הלחם ויתקרבו לחוף ואז תוכלו לדוג אותם.

 

התלמיד הבא שארצה לתת לו במה הוא רון אלהרר, תלמיד חדש בבית ספרנו וקרוב משפחה של הרב הראשי למודיעין הרב אלחרר. רון מתנדב ב"חיבורים", "גוונים", מכבי נוער מתנדב, "עוז וענווה", חונכות , ומדריך חוץ בבני עקיבא מבשרת ציון .

 

שאלתי את רון למה הוא מתנדב במספר רב כלכך ולא הגיוני של התנדבויות, תגיד אתה חולה נפש ? והוא ענה לי כך: ״אני מתחבר לזה ורואה את ההתנדבויות כדבר משמעותי ומספק בנערותי, ומאוד מתחבר לכל התנדבות שאני בחרתי לעשות, נכון שזה מעמיס עליי בחיי היום יום אבל כאשר אני הולך לישון בלילה אני מרגיש טוב עם עצמי".

החלום של רון הוא להקים משפחה נורמטיבית - יהודית ולעסוק ברפואה ולתרום לחברה בצורה כלשהי ״הסדרה האוס נותנת את ההשראה בשבילי לעסוק ברפואה ובהצלת חיים, ובכך אוכל לתרום לחברה".

 

המודל לחיקוי של רון הוא אחיו עוז ״אחי עוז הוא היחידי שמצליח להבין אותי כשאף אחד אחר לא מצליח",

והמסר של רון לעם ישראל הוא - ״בנאדם בלי שריטה הוא לא בנאדם נורמלי!"

 

התלמיד האחרון שברצוני להכיר לכם הוא אבי קורסובר - ילד טוב, בעל ערכים וחבר טוב, ובנוסף לכך מתנדב בעירוני מודיעין.

 

אבי חולה על ההתנדבות שלו ואומר כך ״ההתנדבות הזאת משלבת את כל הדברים שאני אוהב: כדורגל ולעזור לילדים קטנים להצליח בחלומותיהם, וזה נותן לי כוח".

כששאלתי את אבי על החלום שלו לקח לו זמן רב לענות אך לבסוף ענה ״החלום שלי הוא להיות ראש המוסד, זו עבודת חלומותיי וזו גם עבודה קלאסה".

המודל לחיקוי של אבי הוא השחקן רונאלדיניו ״הוא יודע למצות את היכולות שלו והקריב את עצמו למען השחקנים בקבוצה שלו, ואני שואף להיות כמוהו.״

 

המסר של אבי לעם ישראל הוא ״המפתח להצלחה זה לא להיות נעול, יש דרך אחרת, אם נתקעת, שכח מה שאמרת ושבור את הדלת״

 

במהלך הראיונות למדתי להכיר ארבעה תלמידים חכמים, שרק רוצים שהבית ספר רק יתן להם במה למרות שהם לא מצטייני הכיתה ואולי לא בנבחרת הרובוטיקה ובנבחרת האתלטיקה. הכרתי ארבעה אנשים מדהימים והמסר שקיבלתי מהכתבה הוא שכולם שווים לא משנה מי הם ומהם והגיע הזמן לתת במה גם לאלה שהכישורים שלהם נחבאים אל הכלים. כך תכירו ילדים מדהימים אחד אחד, נשבע, רות סוף.


 
 
בית החינוך אמי"ת מודיעין בנים ע"ש סתקר              עמק זבולון 4 מודיעין                   טלפון: 08-6497505                       פקס: 08-9301656